Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Młodzież pamięta o Westerplatczykach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
piątek, 02 września 2022 09:27

Liczna grupa młodzieży i nauczycieli z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krynkach uczestniczyła w spotkaniu na temat Westerplatczyków pochodzących z Brodów: Józefa Kutery i Jana Gębury. Odbyło się ono koło muru pamięci znajdującego się przy kościele w Krynkach.  W patriotycznym spotkaniu uczestniczyła Marta Prokop – Zastępca Wójta Gminy Brody, Dariusz Łodej – radny gminy Brody. Przybył także Kazimierz Kutera - syn Westerplatczyka z żoną Anną, synem Michałem i wnuczką Julką. Do wydarzęń wojennych nawiązał Grzegorz Księżak – dyrektor Z. S. - P. w Krynkach. Przy tablicy Westerplatczyków zapalono znicze i wszyscy pomodlili się nad grobem Józefa Kutery, znadującym się na pobliskim cmentarzu.  Tego samego dnia, na Westerplatte odbywał się oficjalny, państwowy pogrzeb żołnierzy zmarłych w czasie bitwy. Uczestniczyli w nim m. in. Henryka Klepacz – córka Józefa Kutery i Ryszard Celary bratanek naszego bohatera - Jana Gębury. Zdjęcie zbiorowe.Liczna grupa młodzieży i nauczycieli z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krynkach uczestniczyła w spotkaniu na temat Westerplatczyków pochodzących z Brodów: Józefa Kutery i Jana Gębury. Odbyło się ono koło muru pamięci znajdującego się przy kościele w Krynkach.

W patriotycznym spotkaniu uczestniczyła Marta Prokop – Zastępca Wójta Gminy Brody, Dariusz Łodej – radny gminy Brody. Przybył także Kazimierz Kutera - syn Westerplatczyka z żoną Anną, synem Michałem i wnuczką Julką. Do wydarzeń wojennych nawiązał Grzegorz Księżak – dyrektor Z. S. - P. w Krynkach. Przy tablicy Westerplatczyków zapalono znicze i wszyscy pomodlili się nad grobem Józefa Kutery, znajdującym się na pobliskim cmentarzu.

Tego samego dnia, na Westerplatte odbywał się oficjalny, państwowy pogrzeb żołnierzy zmarłych w czasie bitwy. Uczestniczyli w nim m. in. Henryka Klepacz – córka Józefa Kutery i Ryszard Celary bratanek naszego bohatera - Jana Gębury.
Więcej o Westerplatczykach pochodzących z Brodów: http://brody.info.pl/historia/1299-zolnierze-z-brodow-bohaterami-westerplatte-1939.html

Obecni na spotkaniu zapalili znicze i pomodlili się nad grobem Jana Barańskiego - patrona Szkoły Podstawowej w Krynkach.

Poprawiony: piątek, 02 września 2022 13:41
 

Czy wiesz, że...

grod2w Lubieni, na jednym ze wzgórz prawdopodobnie istniało kiedyś grodzisko. W 1363 r. wydano prawo lokacji wsi na prawie niemieckim. Zapewne osada rozwijała się bujnie skoro w 1440r. biskup Zbigniew Oleśnicki wystawił przywilej lokacji, na prawie magdeburskim - miasta Lubienia. Z nieznanych przyczyn lokacji nie zrealizowano.