Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Historia Brodowianie bronili Westerplatte

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Brodowianie bronili Westerplatte PDF Drukuj Email

Westerplatte-Jan-Gebura-Jozef-Kutera-Brody-swietokrzyskie-m1 września 1939r., pierwszy atak Niemców mężnie odpierali żołnierze na Westerplatte. Dziś, mało kto wie, że wśród bohaterów byli dwaj mieszkańcy Brodów (dawniej Brodów Iłżeckich) - Józef Kutera i Jan Gębura.

W skład załogi Wojskowej Składnicy Transportowej na Westerplatte, wchodzili żołnierze specjalnie dobierani ze względu na warunki psychofizyczne - tak wynika z tajnego rozkazu Ministerstwa Spraw Wojskowych z dnia 28 lutego 1939 r.

Wśród doborowych żołnierzy był również Józef Kutera z Brodów (obecna ul. Piaskowa). O jego dziejach opowiada córka - Henryka Klepacz z Ulicy Piaskowej w Brodach. Bohater II Wojny Światowej, w 1938 wstąpił do 3 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. W marcu następnego roku pełnił służbę na Westerplatte jako starszy strzelec. W pierwszych dniach wojny brał czynny udział w walce kierując ogniem moździerzy. Po ich zniszczeniu wykazywał się najwyższą odwagą na pierwszej linii obrony przy wartowni nr 5. Po upadku Westerplatte został wzięty do niewoli. Przebywał w obozie w Stablack w Prusach Wschodnich (obecnie na terenie Obwodu Kaliningradzkiego). Następnie jako robotnik przymusowy pracował w fabryce amunicji w Stuttgarcie a potem na wsi. Po wojnie wrócił do Polski. Rosjanie zabrali mu wszystko czego się dorobił w Niemczech. W kraju, zamiast szacunku należnemu bohaterowi, przecierpiał szykany i był więziony przez Urząd Bezpieczeństwa. Potem znalazł pracę jako cieśla budowlany w tworzących się zakładach w Zębcu. Po tych przeżyciach był osobą skrytą. O Westerplatte mówił tylko najbliższym – zwłaszcza córce Henryce i synowi Markowi. Wojna i ubeckie więzienie sprawiło że podupadł na zdrowiu. Zmarł w 1965 roku mając 50 lat. Pochowany został na cmentarzu w Krynkach. Jego żona żyła w Brodach jeszcze długo - bo przez dalszych 41 lat. Józef Kutera został odznaczony wieloma medalami: Brązowym Medalem Zasłużonym na Polu Chwały, Odznaką Grunwaldzką i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Drugim wyborowym żołnierzem, który służył na Westerplatte był Jan Gębura z ulicy Akacjowej w Brodach. O poległym opowiada Pani Barbara Czajkowska – synowa jednej z sióstr westerplatczyka. Podobnie jak Jan Kutera, służył wcześniej w Kielcach – w 5 Pułku Piechoty Legionów. Dowodził nim późniejszy generał Zygmunt Berling. W Kielcach otrzymał tam tytuł i odznakę dobrego celowniczego. Jan Gębura zginął w czasie walk o Westerplatte i do dziś jest tam pochowany.
Z okazji rocznicy rozpoczęcia II Wojny Światowej organizowanych jest wiele spotkań patriotycznych. Jedno z nich odbędzie się 31 sierpnia 2013 roku, o godzinie 16:00 w Kuterach (Puszcza Iłżecka) przy pomniku członków ruchu oporu. W inny sposób chce uczcić tę rocznicę Stowarzyszenie „Rodzina" z Brodów. 1 września zaprasza na wycieczkę do Westerplatte, Gdańska, Gdyni i Sopotu. Szczegółowe informacje na ogłoszeniu o wycieczce.

 


 

Zdjęcia dotyczące Józefa Kutery:

 

 

Zdjęcia dotyczące Jana Gębury:

 

 

Czy wiesz, że...

szlakowskaz-mprzez teren gminy Brody wytyczono i oznakowano łącznie ok 136 km szlaków turystycznych: pieszych i rowerowych?