Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Zalew Brodzki - centrum turystyczne gminy Drukuj Email

mz-zalew2-mini Gmina Brody w całości leży w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej. (OChKDK) Najbardziej malowniczym jego fragmentem jest wyraźne przewężenie doliny, a nawet można powiedzieć "przełom" rzeki przez wzgórza między Rudą a Krynkami. Strome, zalesione i poprzecinane wąwozami stoki kryją wiele nieprzeciętnych skał i głazów chronionych w formie rezerwatu i pomników przyrody. Walory krajobrazowe tego miejsca zostały pomnożone dzięki temu, ze utworzono tu Zalew Brodzki. Ten rozległy zbiornik retencyjny (powierzchnia ok. 260 ha i długość ok. 4 km.) jest nie tylko perłą okolicznego krajobrazu, ale i swego rodzaju centrum turystycznym regionu. Jego walory doceniane są przez wielu amatorów sportów wodnych. Jest tu rozbudowana przystań, gdzie można wypożyczyć żaglówki, motorówki, rowery i skutery wodne, kajaki i inny sprzęt do uprawiania sportów wodnych. Zalew ma także dobrą renomę wśród wędkarzy. Często organizowane są tu zawody wędkarskie. Można także udać się na pieszą wędrówkę lub przejażdżkę rowerową wokół zalewu. Lasy na zboczach Doliny Kamiennej kryją wiele ciekawych skał. Niektóre z nich chronione są w rezerwacie "Skały w Krynkach", "Skały pod Adamowem", lub jako pomniki przyrody tzw. "Skały w Rudzie". Nad zalewem jest dobrze rozwinięta baza usług turystycznych. Powstały tu gospodarstwa agroturystyczne, domki campingowe, które stwarzają odpowiednie warunki do miłego spędzenia wolnego czasu.

mz-zalew5.jpg Zapora ziemna z czterokomorowym jazem, który reguluje poziom wody powstała w 1964 r. na miejscu dawnej, "Staszicowskiej" tamy. Pierwotnie istotną motywacją do rozpoczęcia tej inwestycji była konieczność stworzenia punktu ujęcia wody dla potrzeb Zakładów Górniczo - Metalowych w Zębcu. Ostatecznie jednak, samo ujęcie przestało być niezbędne i nie zostało wykonane. Zalew spełnia obecnie nie tylko funkcję retencyjną, ale i energetyczną. W przyczółkach jazu zainstalowano dwie turbiny wodne o mocy 48 i 55 kWh.

mz-zalew4-mini

mz-zalew-winds-mini

gk-tur-zalew-mini

 

Zobacz więcej zdjęć.

Poprawiony: piątek, 09 marca 2012 09:25
 

Czy wiesz, że...

skwrnad brzegiem Zalewu Brodzkiego rozciągają się warte odwiedzenia "Skały w Rudzie". Na jednym z bloków skalnych rośnie brzoza, z korzenia której wyrastają cztery pnie. Według lokalnej tradycji każda panna, która usiądzie na tym drzewie na pewno dobrze wyjdzie za mąż. Zapraszamy do sprawdzenia tej legendy! Więcej informacji: link