Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Nowa atrakcja – wciągająca gra terenowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
środa, 22 września 2021 08:53

W gminie Brody powstał quest, czyli gra polegająca na rozwiązywaniu zagadek i wyszukiwaniu wskazówek w terenie. Celem zabawy jest odnalezienie skarbu. Inauguracja questu odbędzie się w dniu 28 września, na terenie Centrum Turystycznego nad Zalewem Brodzkim koło dużego parkingu o godzinie 10:00. Plakat o inauguracji questu przedstawia rodzinę wędrującą po lesie.W gminie Brody powstał quest, czyli gra polegająca na rozwiązywaniu zagadek i wyszukiwaniu wskazówek w terenie. Celem zabawy jest odnalezienie skarbu. Inauguracja questu odbędzie się w dniu 28 września, na terenie Centrum Turystycznego nad Zalewem Brodzkim koło dużego parkingu o godzinie 10:00. Dla przyjezdnych podajemy adres: Ruda ul. Panoramiczna, 27-230 Brody.

W pierwszym dniu funkcjonowania questu, zorganizowany będzie turniej. Będą w nim brać kilkuosobowe reprezentacje, np. szkół. Drużyny nie będą nagradzane za szybkie przejście trasy ale za dobre odpowiedzi w quizie. Będą w nim pytania na spostrzegawczość dotyczące trasy questu i tego, co można zobaczyć w takcie przejścia. Nagrodami w turnieju będą wejściówki do parku linowego i ścianki wspinaczkowej na terenie Centrum Turystycznego nad Zalewem Brodzkim. Prosimy zgłaszać drużyny podczas inauguracji. Quest polega na przejściu trasy, zajmuje to około 40 minut, więc przydadzą się wygodne buty. Można przejść samodzielnie lub w kilkuosobowej grupie. Koniecznie należy wziąć ze sobą długopis lub ołówek.

Nowość, nie nowość

Quest przypomina nieco harcerskie podchody. Słowo to, z języka angielskiego znaczy zadanie, zagadkę. Podstawą do przejścia trasy jest ulotka, którą będzie można otrzymać na starcie. Znajdują się tam wierszowane zagadki, rebusy a także wiele informacji o Zalewie Brodzkim, Rudzie i okolicach. Jesteśmy przekonani, że wiele opisanych tam faktów będzie nowością, także dla rdzennych mieszkańców.

Przecieramy szlaki

Jest to pierwszy quest w gminie Brody. Ma on tytuł „Dziewiczy Szlak". Narratorką jest dziewczyna z dawnych wieków, która według miejscowej legendy została złożona w ofierze i zamordowana. Opowiada ona o znanych jej wydarzeniach historycznych, o zalewie na rzece Kamiennej i wsi - nazywającej się obecnie Ruda. Celowo nie podajemy mapy ani trasy questu, bo na tym polega zabawa, żeby samemu znaleźć drogę. Po dojściu do skarbu gwarantujemy poczucie satysfakcji. Co jest skarbem i gdzie się znajduje? Jest to zagadką, którą rozwiązują questowicze. Kartki do gry terenowej można uzyskać w kasie Centrum Turystycznego nad Zalewem Brodzkim, Urzędzie Gminy Brody, Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach i w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudzie. Ulotkę można też pobrać z naszej strony www.

Współpraca z ekspertami

Quest został opracowany na zlecenie Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Grę opracowała Fundacja Questingu po kilku spotkaniach z zespołem składającym się z pracowników Urzędu Gminy Brody i Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach. Quest można też znaleźć na stronie www.questing.pl

 

Zobacz film i zdjęcia z inauguracji questu

dofinansowano-ze-srodkow-ministra-kultury-dziedzictwa-narodowego-sportu-rot-swietokrzyskie

Poprawiony: piątek, 01 października 2021 14:02
 

Czy wiesz, że...

grod2w Lubieni, na jednym ze wzgórz prawdopodobnie istniało kiedyś grodzisko. W 1363 r. wydano prawo lokacji wsi na prawie niemieckim. Zapewne osada rozwijała się bujnie skoro w 1440r. biskup Zbigniew Oleśnicki wystawił przywilej lokacji, na prawie magdeburskim - miasta Lubienia. Z nieznanych przyczyn lokacji nie zrealizowano.