Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

73 rocznica zbrodni wojennej w Borze Kunowskim PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura   
środa, 06 lipca 2016 18:05

bor-2016-glowneM   Zgodnie z przyjętą tradycją, co roku 4 lipca w Borze Kunowskim odbywa się uroczystość patriotyczna upamiętniająca mieszkańców tej wioski bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów.

   W tym roku minęło 73 lata od „krwawej niedzieli" 4 lipca 1943 roku, podczas której hitlerowcy zamordowali 43 mieszkańców tej miejscowości. Straszną śmierć w płonącej stodole poniosło 21 osób, w tym 9 dzieci. Od faszystowskich kul zginęło 22 osoby. W miejscu w którym znajdowała się tamta stodoła, mieści się obecnie krzyż z pamiątkową tabliczką.
   Jest to punkt zbiórki od którego uczestnicy uroczystości -z pocztami sztandarowymi na czele- maszerują do oddalonej o około jeden kilometr leśnej polany, na której pochowane były ofiary tej makabrycznej zbrodni, a gdzie obecnie znajduje się pomnik. 
  W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu starachowickiego, gmin Brody, Kunów, leśnicy, kombatanci, licznie przybyli mieszkańcy okolicznych miejscowości. Przemówienie upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia sprzed 73 lat wygłosiła Wójt Gminy Brody Marzena Bernat. Mszę Świętą celebrował Ksiądz Kanonik Wiesław Skrzypczyk z Parafii pod wezwaniem Chrystusa Nauczyciela w Ostrowcu Świętokrzyskim. Oprawę artystyczną podczas liturgii zaprezentował Chór Męski Parafii Krynki oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunowie.

  
  

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 11 lipca 2016 07:33
 

Czy wiesz, że...

kolo-wodnejuż w XVI wieku na rzece Kamiennej w Krynkach istniała zapora wodna? W1578r. funkcjonowały tu trzy koła wodne napędzające urządzenia hutnicze. Nie jest wykluczone, że  kuźnica realizowała szereg poważnych dostaw rządowych. Za te zasługi dzierżawca zakładu - Walenty Duracz został nobilitowany do stanu szlacheckiego.