Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Patriotycznie w Borze Kunowskim PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
piątek, 06 lipca 2012 07:48

mz-DSC04370minJak co roku, 4 lipca przy pomniku ofiar II Wojny Światowej odbyła się uroczystość patriotyczna w 69 rocznicę pacyfikacji wsi. Mieszkańcy okolicznych miejscowości, rodziny ofiar, środowiska kombatanckie, członkowie Polskich Drużyn Strzeleckich oraz leśnicy oddali hołd pomordowanym w Borze Kunowskim. Pod pomnikiem spotkali się także przedstawiciele powiatu starachowickiego, gmin Brody i Kunów.

Uroczystość rozpoczęła się przy kapliczce upamiętniającej miejsce spalenia 21 osób. Następnie przemaszerowano pod pomnik zlokalizowany w lesie, ok. 500 m od skraju wsi.  Pochód otwierała Gminna Orkiestra Dęta z Brodów pod batutą Jerzego Kłonicy. Na miejscu, uczestników spotkania powitał Andrzej Przygoda – Wójt Gminy Brody. Mszę św. w intencji ofiar wojny sprawowali: proboszcz parafii w Kunowie - ksiądz kanonik Włodzimierz Czerwieński, kapelan środowisk kombatanckich i proboszcz parafii w Lubieni - ksiądz kanonik Krzysztof Orzeł, oraz ksiądz Andrzej Gola pochodzący z parafii Kunów. Wyczytywano także nazwiska zabitych przez hitlerowców w 1943 r. Po nabożeństwie, kombatanci, mieszkańcy Boru Kunowskiego i goście złożyli przy pomniku wiązanki kwiatów i zapalili znicze.
W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe kombatantów, leśników i gminy Brody. Ponadto, członkowie Polskich Drużyn Strzeleckich z dumą prezentowali oryginalny sztandar Armii Krajowej, oddziału „Jędrusie”. W trakcie uroczystości, pieśni patriotyczne grała orkiestra dęta i śpiewał chór z gminy Brody pod dyrekcją Piotra Gąsowskiego. Odznaczenia otrzymali członkowie Polskich Drużyn Strzeleckich. Wśród nich był m. in. Zdzisław Dorobczyński, który rowerem, ze Staszowa jechał do Rzymu i spotkał się z Janem Pawłem II.

 


Zdjęcia:

 

Poprawiony: piątek, 06 lipca 2012 13:23
 

Czy wiesz, że...

kk3najprawdopodobniej już w 1353r. wybudowano modrzewiowy kościół w Krynkach p.w. Św. Marcina. Stał on przy obecnych zabudowanich ulicy Długiej. Do dziś stoi tam krzyż upamiętniający lokalizację świątyni. Podobno niektóre belki w kryneckiej dzwonnicy pochodzą z tego kościoła!