Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Zmiana przepisów dla firm PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
piątek, 04 listopada 2011 08:48

DSC07037kminOd 1 lipca 2011r. działalność rozpoczęła Centralna Ewidencja Informacji Gospodarczej (CEIDG). W związku z tym, Wójt Gminy Brody przestaje być organem ewidencyjnym, funkcję tę przejął Minister Gospodarki. Nie znaczy to, że w sprawach działalności gospodarczej trzeba jeździć do Warszawy. Rejestrację firmy czy inne czynności można wykonać - tak jak do tej pory - w urzędzie gminy lub przez internet.

Temat stanu lokalnych firm poruszany był na sesji Rady Gminy Brody. Referowała go Tatiana Wójcik – inspektor do spraw kadr i działalności gospodarczej. Urzędniczka omawiała zmiany proceduralne w rejestracji firmy. Rozpoczęcie działalności lub skreślenie wpisu można dokonać na dwa sposoby: w urzędzie gminy,  lub samodzielnie przez Internet. W tym przypadku niezbędny jest tzw. podpis elektroniczny lub profil zaufany na platformie www.epuap.gov.pl.

Centralna ewidencja daję możliwość każdemu  sprawdzić dane przedsiębiorcy. Wystarczy znać jego numer NIP  lub PESEL, gdyż system  połączony jest z bazą danych PESEL, NIP oraz z rejestrem skazanych, co pozwala wykluczyć osoby z sądowym zakazem prowadzenia działalności. Wszystkie gminy, do końca roku muszą przekazać ewidencję do Ministerstwa Gospodarki.

dzialalnosc-gosp-minNa dzień 4 października br. w urzędzie gminy zarejestrowanych jest 420 firm. Spośród nich przeważa działalność handlowa (167 rejestracji),  budowlana (71), transportowa (45), usługi leśne (35) i  pozostałe usługi (86 firm).  Na koniec 2010r. w gminnej ewidencji figurowało 518 podmiotów gospodarczych.  Spadek tej liczby spowodowany jest wyrejestrowaniem wielu firm, które co prawda formalnie figurowały w rejestrze, ale nie prowadziły swej działalności.

 

Poprawiony: piątek, 04 listopada 2011 08:55
 

Czy wiesz, że...

kapl-dziurkatastrofalna powódż w 1903r. zniszczyła tamę i wszystkie urządzenia fabryczne w Brodach? Jedną z Konsekwencji kataklizmu był rozwój chorób, w tym malarii. Miejscowa legenda głosi, że epidemię powstrzymała interwencja św. Jana Nepomucena, którego figurę umieszczono w kapliczce we wsi Dziurów. Imię świętego nosi jedna z ważniejszych ulic tej miejscowości.