Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Gminno-Powiatowe Święto Plonów w Brodach (dużo zdjęć, film) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura, Mariusz Zawłocki   
środa, 14 września 2022 07:11

Glowne-M-dozynki-2022Nasza gmina była w tym roku gospodarzem dożynek gminno-powiatowych. W niedzielę 11 września 2022 r. w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krynkach odprawiona została uroczysta południowa Msza Święta Dziękczynna za tegoroczne plony.

Funkcję starostów dożynek pełnili Iwona i Jacek Litwinkowie z Rudy. Przybyła Poseł na Sejm RP Agata Wojtyszek, obecni byli przedstawiciele władz Powiatu Starachowickiego - ze starostą Piotrem Ambroszczykiem, Przewodniczącą Rady Powiatu Bożeną Wroną, członkami Zarządu Powiatu Jerzym Materkiem i Stanisławem Wojtonem, władze samorządowe Gminy Brody z Wójtem Marzeną Bernat i Przewodniczącym Rady Gminy Januszem Adamusem na czele. Obecny był Wójt Gminy Mirzec Mirosław Seweryn, Wiceprezydent Starachowic Elżbieta Gralec oraz poczty sztandarowe i licznie przybyli mieszkańcy.
Piękne wieńce dożynkowe z tegorocznych plonów przygotowały gminy Mirzec i Brody oraz sołectwa. Mszę Świętą Dziękczynną, podczas której poświęcony został chleb dożynkowy i wieńce celebrował Proboszcz parafii w Krynkach, Ksiądz Kanonik Wojciech Zdon. Oprawę muzyczną podczas Mszy Świętej zapewniła Orkiestra Dęta z Brodów.
Po mszy korowód dożynkowy udał się w kierunku kompleksu sportowego w Brodach na oficjalną część uroczystości. Efektownie prezentowała się bryczka, w której jechali starostowie wiozący chleb dożynkowy. Asystą korowodu byli ułani na koniach. Po przybyciu na miejsce starostowie dożynkowi Iwona i Jacek Litwinkowie wręczyli bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów Wójtowi Gminy Brody Marzenie Bernat i Staroście Starachowickiemu Piotrowi Ambroszczykowi. Pani Wójt i Pan Starosta podziękowali rolnikom za ich trud i za to, że dzięki ich pracy wszyscy mamy codziennie chleb na stołach. Przemówienia okolicznościowe wygłosili również Przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona, Przewodniczący Rady Gminy Janusz Adamus i Radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego - Kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Starachowicach Agnieszka Buras.
Następnie zaprezentowano na honorowych miejscach przed sceną wieńce dożynkowe oraz dokonano ich otańczenia i ośpiewania.
W dalszej części programu obchodów dożynek wręczono nagrody laureatom konkursu „Gospodarstwo z Duchem Czasu". W kategorii gospodarstwo rolne nagrodę otrzymał Kazimierz Wiśnios, a w kategorii gospodarstwo agroturystyczne Agnieszka Idzik-Napiórkowska – oboje z Gminy Mirzec.
Podczas dożynek można było zobaczyć wystawę plonów, zjeść coś pysznego na stoiskach kół gospodyń wiejskich i spróbować dziczyzny na stoiskach kół łowieckich.
W części artystycznej Gminno-Powiatowego Święta Plonów zaprezentowały się zespoły folklorystyczne i kabaret z gminy Mirzec, Kapela Sołtysa z Wąchocka, Orkiestra Dęta z Brodów, zespół „Brodowianki", zespół "Jarzębina" z Dziurowa, solistka Marta Zawłocka, dziewczęcy zespół wokalny „Małe Wojaczki" z ZSP w Stykowie.
Gwiazdą dożynek był zespól „Bayera" bawiący publiczność swoimi przebojami z gatunku disco-polo. Następnie można było zobaczyć młodych utalentowanych tancerzy ze starachowickiego zespołu „Plejada".
Jako ostatni wystąpił zespół coverowy „Akordance", świetnie grający swoje wersje największych przebojów. Wszyscy którzy wytrwali do zakończenia programu artystycznego dożynek z pewnością nie żałowali, gdyż zespół wspaniale bawił publiczność przed sceną. Na zakończenie Pani Wójt Marzena Bernat i Dyrektor CKiR Łukasz Gołda podziękowali wszystkim za obecność i wspólną zabawę.
Poprawiony: środa, 14 września 2022 10:14
 

Czy wiesz, że...

powst-styczna przestrzeni wieków mieszkańców dzisiejszych Krynek charakteryzowali się postawą patriotyczną? Brali oni czynny udział zarówno w Powstaniu Listopadowym jak i Styczniowym. Wieś była częstym miejscem postojów oddziałów. Serdeczność i pomoc ludności zostały podkreślone w pamiętnikach powstańczych.