Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Uroczystość patriotyczna przy leśnym pomniku w Kuterach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura   
środa, 07 września 2022 14:26

Glowne-M-Kutery-2022W niedzielę 4 września 2022 roku przy leśnym pomniku bohaterów polskiego ruchu oporu znajdującym się w Kuterach w Nadleśnictwie Starachowice odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca 83 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, oraz walkę ugrupowań partyzanckich z niemieckim najeźdźcą na terenach Nadleśnictwa Starachowice i obecnej Gminy Brody.

Wielki głaz-pomnik w Kuterach to symbol połączonych zmagań o wyzwolenie Ojczyzny spod niemieckiej okupacji, które prowadzili wspólnie na terenie Lasów Starachowickich partyzanci z Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej. Pomimo różnic w wyznawanych poglądach potrafili się jednoczyć aby toczyć walkę ze śmiertelnym wrogiem Narodu Polskiego. Coroczna wrześniowa uroczystość, która organizowana jest z okazji kolejnych rocznic wybuchu II Wojny Światowej, przypomina nam, że w imię fundamentalnych wspólnych celów możliwe jest współdziałanie ponad istniejącymi podziałami.
Ogromną rolę w tej walce odegrali partyzanci – leśnicy. Ich leśniczówki i gajówki pełniły funkcje zakonspirowanych ośrodków ruchu oporu. Płacili często za tę działalność cenę swojego życia i życia swych rodzin. Jednak bez ich poświęcenia i bohaterstwa partyzanci nie mieliby stałego zaplecza do prowadzenia swojej walki.
Organizatorami tegorocznej uroczystości byli Wójt Gminy Brody Marzena Bernat, Nadleśniczy Nadleśnictwa Starachowice Ryszard Bis, organizacje patriotyczne i kombatanckie z terenu Gminy Brody i Zarząd Powiatowy LOK w Starachowicach.
Przybyli na nią okoliczni mieszkańcy, Posła na Sejm RP Agatę Wojtyszek reprezentowały Lidia Dziura i Agnieszka Adamczyk, władze samorządowe Gminy Brody Sekretarz Gminy Brody Marcin Góźdź, Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Gminy Brody Dariusz Łodej, Przewodniczący Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Bezpieczeństwa Rady Gminy Brody Piotr Kosmala i Radna Anna Tomczyk. Obecni byli Sołtysi z terenu Gminy Brody, Dyrektor CUW Dorota Grudnicka-Glina oraz dyrektorzy brodzkich szkół, delegacja Nadleśnictwa Starachowice pod przewodnictwem Zastępcy Nadleśniczego Grzegorza Wachnickiego, delegacja Nadleśnictwa Marcule, Prezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy „Rezerwa" Mirosław Siedlak, delegacja Zarządu Powiatowego LOK w Starachowicach z Prezesem Dariuszem Gruntem oraz poczty sztandarowe. Polskie Drużyny Strzeleckie reprezentowali Komendant Naczelny PDS gen. broni ds. Jan Grudniewski i Dowódca Brygady PDS w Ostrowcu Świętokrzyskim płk ds. Jerzy Brożyna z delegacją. Spikerem była Dyrektor ZSP w Lubieni Iwona Frolovs.
Po powitaniu delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłego w bieżącym roku Prezesa Koła B. Ch. w Starachowicach Aleksego Zaborskiego, płk ds. Adama Lefka, oraz innych, którzy odeszli już „na wieczną wartę": księdza dr płk ds Włodzimierza Czerwińskiego, gen. dyw. ds Władysława Janusza Obarę, bosmana Bogdana Kolbusa i wieloletniego Prezesa środowisk kombatanckich w Brodach Władysława Jankowicza.
Mszę świętą polową odprawił proboszcz parafii w Lubieni ks. Dariusz Zając.
W części artystycznej swoje występy zaprezentowała młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubieni, Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie, w tym szczególne wrażenie zrobił występ zespołu dziewczęcego „Małe Wojaczki", pod kierunkiem Pani Justyny Śpiewak. Świetny koncert pieśni partyzanckich zaśpiewał zespół „Wiarusy". Zainteresowanie wśród obecnych budziła wystawa broni z czasów września 1939 roku, zaprezentowana przez regionalistę z Rudy Grzegorza Bernaciaka, oraz strzelnica pneumatyczna nadzorowana przez Polskie Drużyny Strzeleckie. Po części oficjalnej była tradycyjna, gorąca wojskowa grochówka.
Opis wydarzeń z czasów II Wojny Światowej, jakie miały miejsce w Lasach Starachowickich, można znaleźć w książce Mariana Langera "Lasy i Ludzie". Książka jest do pobrania za darmo ze strony Gminy Brody po kliknięciu na link: http://www.brody.info.pl/images/stories/foto-aktualnosci/2012/kw-cze/M_Langer_Lasy_i_Ludzie.pdf

 

 

 

 

Poprawiony: środa, 07 września 2022 14:44
 

Czy wiesz, że...

kk3widziałaś(łeś) kiedyś budowlę z "płaczącego" piaskowca? Z takiego materiału zbudowany jest kościół w Krynkach.