Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Akcja "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura   
czwartek, 09 grudnia 2021 15:36

Ofiarom-Stanu-Wojennego-M-PlakatDelegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zaprasza do włączenia się do akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności", która polega na zapaleniu świec dnia 13 grudnia 2021 roku o godz. 19.30 w oknach urzędów i budynków użyteczności publicznej, w szczególności jednak w zwykłych domach. „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się zgasić" – to fragment bożonarodzeniowego orędzia prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana, który w 1981 roku wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego. Stan wojenny był jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w powojennej historii Polski, w tak trudnym czasie gest solidarności wobec Polaków wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Świecę, symbolizującą światło wolności, zapalił tamtej zimy w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie Papież Jan Paweł II.

Zapłonęła także w Białym Domu i szeregu innych miejsc. W podobny sposób swój sprzeciw wobec polityki komunistycznych władz wyrażali Polacy w kraju. Przed nadchodzącą 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, Instytut Pamięci Narodowej chce po raz kolejny przypomnieć o wszystkich tych, którzy wybrali wtedy drogę oporu, zachęcając do uczczenia pamięci tym samym gestem ofiar stanu wojennego. Niech 13 grudnia 2021 roku o godz. 19.30 zapłoną w oknach świece.

 Świecę, symbolizującą światło wolności, zapalił tamtej zimy w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie Papież Jan Paweł II. Zapłonęła także w Białym Domu i szeregu innych miejsc. W podobny sposób swój sprzeciw wobec polityki komunistycznych władz wyrażali Polacy w kraju.

Przed nadchodzącą 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, Instytut Pamięci Narodowej chce po raz kolejny przypomnieć o wszystkich tych, którzy wybrali wtedy drogę oporu, zachęcając do uczczenia pamięci tym samym gestem ofiar stanu wojennego. Niech 13 grudnia 2021 roku o godz. 19.30 zapłoną w oknach świece.

Uprzejmie prosimy o włączenie się do akcji, a następnie przesłanie zdjęć na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Katarzyna Pronobis
Centrum Edukacyjne IPN "Przystanek Historia"
ul. Warszawska 5, 25 - 512 Kielce
tel. 600 176 077

 

 

Poprawiony: czwartek, 09 grudnia 2021 15:59
 

Czy wiesz, że...

w latach 1919-1954 wsie na naszym terenie należały do gminy Styków z siedzibą w Starachowicach? W 1952 roku gmina składała się z 12 gromad: Brody, Budy, Brodzkie, Dziurów, Jabłonna, Kuczów, Lipie, Lubienia, Michałów, Ruda, Skała, Styków i Styków Kolonia.