Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Warsztaty historyczne dotyczące Powstania Styczniowego w gminie Brody PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura   
środa, 13 października 2021 11:37

Glowne-M-warsztaty-historyczne-powstanie-styczniowe-biblioteka-grzegorz-bernaciakW poniedziałek 11 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Brodach odbyły się warsztaty historyczne, podsumowujące realizowany od kilku miesięcy przez GBP w Brodach projekt "Śladem nieznanych wydarzeń Powstania Styczniowego w Gminie Brody", dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra". Honorowy patronat nad projektem sprawuje Wójt Gminy Brody Marzena Bernat.

Przypomnijmy, że w ramach projektu odbył się w sierpniu pokaz grupy rekonstrukcyjnej "Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne GROT Oddział Powstańczy 1863", dwa wykłady wygłosił historyk dr Krzysztof Gębura, odbyła się wystawa zdjęć autorstwa Rajmunda Gębury i wydana została broszura "Śladem nieznanych wydarzeń Powstania Styczniowego w gminie Brody", opracowana przez Rajmunda Gęburę i Grzegorza Bernaciaka.Warsztaty i prelekcję prowadził regionalista i kolekcjoner Grzegorz Bernaciak.
Wszystkich obecnych przywitała Wójt Gminy Brody Marzena Bernat, oraz Dyrektor GBP w Brodach Anna Stachucy. W warsztatach uczestniczyli także Radni Rady Gminy w Brodach Beata Szustak, Jerzy Banasik, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie Marzena Adamus i historyk, doktor Krzysztof Gębura, który we wrześniu w GBP w Brodach wygłosił dwa wykłady dotyczące wydarzeń z okresu Powstania Styczniowego. Grzegorz Bernaciak zaprezentował kolekcję broni palnej i białej z okresu Powstania Styczniowego, oraz przedstawił film, na którym utrwalony został proces wykuwania kosy powstańczej. Przy pomocy prezentacji opowiedział o wielu bardzo ciekawych i mało znanych wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas Powstania Styczniowego na terenie obecnej gminy Brody. Każdy mógł wziąć do ręki prezentowane eksponaty. Na zakończenie warsztatów był poczęstunek, na który złożyły się pyszne wypieki przygotowane przez Panie z grupy "Alebabki" ze Stykowa.


Poprawiony: środa, 13 października 2021 14:26
 

Czy wiesz, że...

macieknajwiększym drzewem w gminie Brody jest dąb "Maciek". Owód jego pnia  wynosi aż 7 metrów!