Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Drugi wykład historyczny o Powstaniu Styczniowym PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Stachucy, Rajmund Gębura   
czwartek, 07 października 2021 07:26

GlowneM-drugi-wyklad-biblioteka-w-brodach-dr-krzysztof-gebura-30-09-20212021 09 30-16-08-20W poniedziałek 30 września 2021 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Brodach odbył się drugi wykład historyczny dr Krzysztofa Gębury, w ramach realizowanego przez Bibliotekę projektu "Patriotyzm Jutra" - "Śladem nieznanych wydarzeń Powstania styczniowego w Gminie Brody".

Tym razem wykład dotyczył zagadnienia "Powstanie Styczniowe, przyczyny, przebieg nad Kamienną". Słuchaczami była grupa dorosłych mieszkańców Gminy Brody. Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę o wiele faktów historycznych :
-bitwy jakie odbyły się podczas powstania,
-przywódców,
-los powstańców,
-sytuację polityczną i społeczną w XIX w.
Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali niezwykle ciekawych informacji dotyczących wydarzeń z okresu Powstania Styczniowego, a prezentacja multimedialna, wystawa zdjęć upamiętniających Powstanie na terenie gminy, zobrazowały losy Powstania i powstańców. Na zakończenie dr Krzysztof Gębura odpowiadał na szereg szczegółowych pytań zadawanych przez uczestników spotkania. W najbliższy poniedziałek 11 października 2021r. o godzinie 16.00 odbędą się w Bibliotece Warsztaty Historyczne, które poprowadzi regionalista z Rudy Grzegorz Bernaciak. W programie: Nieznane miejsca potyczek powstania w gminie Brody-wykład, wystawa broni powstańczej, pokaz filmu "Kucie kosy powstańczej", dystrybucja broszury historycznej. "Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra".

Poprawiony: poniedziałek, 11 października 2021 07:28
 

Czy wiesz, że...

dyslokacjajednym z ciekawych zjawisk geologicznych w północnej części województwa świętokrzyskiego jest tzw. dyslokacja Wąchocko - Rudzka? Rzeka Kamienna niejako odgradza różne formy geologiczne. Prawy (południowy) brzeg rzeki stanowią utwory dolnego i środkowego triasu, natomiast wzdłuż lewego brzegu zalegają skały dolnej jury.