Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Zielona szkoła w Ojcowskim Parku Narodowym PDF Drukuj Email
Wpisany przez Publiczne Gimnazjum w Rudzie, Rajmund Gębura   
piątek, 30 października 2015 11:54

zielona-szkola-ruda-glowneM  5 października grupa 36 uczniów Publicznego Gimnazjum w Rudzie pod opieką Pani Dyrektor E. Stawiarskiej, koordynatora projektu H. Stachury oraz M. Cząstki i J. Kaszuby-Lipy wyruszyła do Ojcowskiego Parku Narodowego na zajęcia w "zielonej szkole". Głodni wrażeń rozpoczęli 5-dniową przygodę, wcielając się w rolę reporterów, badaczy i odkrywców.


  W trakcie pobytu uczniowie zwiedzili wiele ciekawych miejsc, m.in. ruiny średniowiecznego zamku, nowoczesne Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. W.Szafera, Jaskinię Ciemną, Grotę Łokietka i Kaplicę na Wodzie. Dominowały jednak zajęcia praktyczne. Gimnazjaliści za pomocą przyborów i materiałów które otrzymali od przewodników  badali jakość oraz skład chemiczny wody w rzece Sąspówce, a także rozpoznawali żyjące w niej rośliny i zwierzęta.

  Przydała się również znajomość busoli i mapy. Orientacja w terenie była niezbędna, aby dotrzeć do skarbu ukrytego przez przewodników oraz w trakcie rajdu terenowego, podczas którego uczniowie zaopatrzeni w lornetki, lupy i klucze do rozpoznawania roślin i zwierząt, zdobywali dużo praktycznych informacji, które przydadzą się w dalszym rozwijaniu przyrodniczych zainteresowań.
Projekt, w którym wzięło udział łącznie około 120 szkół (podstawowych i gimnazjalnych) z całej Polski, jest realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i dofinansowany ze środków funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. Dzięki temu uczniowie nie ponosili żadnych kosztów wyjazdu. Szkoła została zakwalifikowana do tego projektu dzięki wysokim wynikom uczniów z egzaminu gimnazjalnego. Także wewnętrzny wybór uczniów wiązał się z ich wysokimi osiągnięciami w nauce. Z każdej klasy pojechali uczniowie z najwyższymi średnimi. Uczestnictwo w zielonej szkole stało się dzięki temu nagrodą za wiedzę i umiejętności.

 

 

 

 

 

Poprawiony: piątek, 30 października 2015 14:26
 

Czy wiesz, że...

kk3widziałaś(łeś) kiedyś budowlę z "płaczącego" piaskowca? Z takiego materiału zbudowany jest kościół w Krynkach.