Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Susza w Województwie Świętokrzyskim PDF Drukuj Email
Wpisany przez Tomasz Kotowicz, Rajmund Gębura   
czwartek, 27 sierpnia 2015 08:12

  Jak informuje członek Rady Powiatowej Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Powiatu Starachowickiego z Gminy Brody Pan Tomasz Kotowicz, w obliczu postępującej na obszarze całego województwa świętokrzyskiego suszy Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej wystąpił do ministra rolnictwa z wnioskiem o uznanie Województwa Świętokrzyskiego za obszar dotknięty klęską suszy. Oto treść pisma do ministra z dnia 20.08.2015 r.


   „Działając w imieniu świętokrzyskich rolników Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej zwraca się do Pana Ministra o pilne podjęcie działań mających na celu uznanie obszaru województwa świętokrzyskiego za dotknięty klęską suszy.
W naszej ocenie System Monitoringu Suszy w naszym kraju jest mało przydatny do rzeczywistej oceny stanu upraw i sytuacji glebowej, która wystąpiła w wyniku bezśnieżnej zimy, suchej wiosny i braku opadów deszczu latem. W efekcie braku właściwej oceny ze strony Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach obszar województwa świętokrzyskiego nie został zaliczony do dotkniętych suszą.
Z powodu braku właściwej diagnozy w naszym województwie do tej pory nie pracują komisje szacujące wielkość strat spowodowanych suszą w uprawach roślin będących w okresie wegetacji tj. kukurydzy, prosa, ziemniaków, buraków, warzyw, owoców i użytków zielonych. Tym samym brak jest możliwości dokonania właściwej oceny, co do wielkości strat w gospodarstwach. Występujący brak opadów deszczu z dnia na dzień pogarsza już bardzo złą sytuację. Szczególnie pilna jest potrzeba lustracji plantacji kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę, ponieważ po zbiorze właściwa ocena będzie niemożliwa.
Biorąc powyższe pod uwagę Zarząd ŚIR zwraca się do Pana Ministra o pilne podjęcie działań w celu uznania obszaru województwa świętokrzyskiego za dotknięty głęboką suszą i uruchomienie pomocy finansowej, która pozwoli rolnikom przetrwać bardzo niekorzystną sytuację ekonomiczną pogłębioną niskimi cenami w efekcie embarga ze strony Rosji."


  Powyższe pismo zostało również przekazane do wiadomości: Wojewody Świętokrzyskiego Pani Bożentyny Pałki–Koruby, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach oraz do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Pana Wiktora Szmulewicza.W czwartek po południu 20.08.2015 odbyło się specjalnie zwołane posiedzenie komisji rolnictwa poświęcone skutkom suszy. "Problem suszy jest obecnie najbardziej poważnym problemem w polskim rolnictwie, a jej skutki pogłębiają się z każdym tygodniem" - przyznała wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk.
Z danych Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) z dnia 20.08.2015 r. wynika , że susza wystąpiła prawie na terenie całego kraju. Straty wystąpiły w zbożach jarych, ozimych, roślinach strączkowych, w rzepaku i w rzepiku, burakach cukrowych, ziemniakach kukurydzy na kiszonkę, drzewach i krzewach owocowych, truskawkach, warzywach gruntowych, tytoniu, chmielu.
Wiceminister poinformowała, że w związku z bardzo dużym zagrożeniem braku pasz dla bydła, w tym mlecznego, minister rolnictwa wystąpił 14 sierpnia z wnioskiem do KE o udzielenie Polsce nadzwyczajnej pomocy z budżetu UE. "Dołączony został projekt programu pomocowego. Ma on na celu zrekompensowanie niższych zbiorów pasz i konieczność zakupu pasz spoza gospodarstwa, co znacząco podniesie koszty produkcji. Na to potrzebne są dodatkowe środki" - wyjaśniła Szalczyk.
Jak mówiła, na posiedzenie rządu 25 sierpnia, został przygotowany pakiet pomocowy. Obejmuje on pomoc dla gospodarstw rolnych , w których wystąpiły straty z powodu suszy. Będzie to pomoc o charakterze socjalnym w zależności od wielkości gospodarstwa: mniejsze miałyby dostać 1000 zł, a dla tych powyżej 5 ha przewiduje się 2 tys. zł. Szalczyk zastrzegła jednak, że nie są to decyzje, a jedynie propozycje resortu rolnictwa.
Przewidziane są także rekompensaty do każdego hektara gruntów dotkniętych przez suszę. Podkreśliła, że na razie wysokość tej stawki jest nieznana i zostanie ustalona po oszacowaniu wszystkich strat.
Ponadto rolnicy mogą ubiegać się o np. kredyt preferencyjny obrotowy, który można przeznaczyć na wznowienie produkcji rolnej (zakup nasion, nawozów, paliwa itp.) Warunkiem jednak jego przyznania jest oszacowanie szkód przez specjalną komisję. Innymi formami pomocy są m.in. odroczenie czy umorzenie składek KRUS, czynszów dzierżawnych, czy podatku rolnego - wyliczała wiceminister Szalczyk.

 

 

 

 

Czy wiesz, że...

skwkrgłazy z rezerwatu "Skały w Krynkach" powstały z osadów dolnotriasowej rzeki, a zaledwie 2 km od  od rezerwatu, znajduje się odsłonięcie skał powstałych w podobnym okresie, lecz w środowisku morskim. Zobacz