Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Wybory sołtysów w gminie Brody (zdjęcia) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura   
środa, 04 marca 2015 14:22

zebrania-ogolnowiejskie-marzena-bernat-wojt-gminy-brody-soltys-przymiarki-mOd 9 lutego do 1 marca br. odbywały się w naszej gminie zebrania wiejskie, podczas których mieszkańcy wybierali sołtysów oraz rady sołeckie. Na wszystkich zebraniach obecna była Wójt Gminy Brody, Pani Marzena Bernat. Spotkania stały się również okazją do zgłaszania wielu bieżących i przyszłych spraw do rozwiązania. Pani Wójt wsłuchiwała się w postulaty mieszkańców i wyjaśniała szczegóły. Obiecała, że w czasie jej kadencji będzie odbywało się wiele zebrań sołeckich, a realizacja bieżących sugestii -zgłaszanych przez mieszkańców- stanie się priorytetem w jej działalności.

Pani wójt mówiła, że jednym z jej głównych celów jest rozwiązanie problemów związanych z podtopieniami. Zagadnienie jest jednak skomplikowane, ponieważ gmina nie może wykonywać inwestycji na gruntach prywatnych. Referowała również stan działań mających na celu poprawę jakości dróg. Innymi tematami poruszanymi na zebraniach były: budowy chodników, odśnieżanie dróg i chodników, zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, ulgowe bilety na komunikację miejską dla emerytów i rencistów. Na stronie www.brody.info.pl można przeczytać o wszystkich postulatach wpisanych do protokołów z zebrań sołeckich.

 

Protokoły z zebrań sołeckich:

Adamów

Dziurów

Lipie

Ruda

Bór Kunowski

Jabłonna

Lubienia

Rudnik

Brody

Krynki

Młynek

Staw Kunowski

Budy Brodzkie

Kuczów

Przymiarki

Styków

 

Najwięcej mieszkańców przybyło na spotkanie w Adamowie. Procentowo, najlepiej wypadło sołectwo Przymiarki. Obecnych było 41,6% osób uprawnionych do głosowania. Jedną z ważniejszych spraw omawianych tam była zmiana granic sołectwa. Na spotkanie w Brodach - najliczniejszej wsi w gminie - przyszło tylko 5,6% osób uprawnionych do głosowania (82 osoby).

frekwencja-zebrania-ogolnowiejskie-gmina-brody-2015-m

Na następną kadencję zostali wybrani ponownie sołtysi w Adamowie, Borze Kunowskim, Brodach, Budach Brodzkich, Dziurowie, Krynkach, Jabłonnie, Lipiu, Przymiarkach, Rudniku i Stykowie. Kontrkandydatów nie mieli sołtysi: Maria Jagieła z Brodów, Janusz Ledwoń z Jabłonnej, Danuta Głowacka z Lipia, Renata Kita z Boru Kunowskiego i Joanna Kutera z Budów Brodzkich. Poniżej prezentujemy sylwetki nowych sołtysów wsi Młynek, Kuczów, Ruda i Staw Kunowski.

 

Lubienia-soltys-Agnieszka-Brzoza-m Lubienia

Agnieszka Brzoza jest najmłodszym sołtysem, ma 29 lat. Od 2009 roku mieszka na ul. Wschodniej. Posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne. Obecnie prowadzi działalność gospodarczą w branży ubezpieczeniowej. Po wyborze stwierdziła, że zamierza słuchać uważnie postulatów mieszkańców sołectwa. Zależy jej na wybudowaniu kanalizacji w Lubieni oraz na zapobieganiu podtopieniom powodziowym. Będzie starać się o ustawienie drugiego fotoradaru w Lubieni - na skrzyżowaniu drogi nr 9 z ul. Wschodnią i Zachodnią. Wraz z mężem Mateuszem mają pięcioletnią córkę Gabrielę.
 Mlynek-soltys-Teresa-Borowiecka-m Młynek
Teresa Borowiecka od urodzenia mieszka na ulicy Pięknej. Ma 56 lat, ukończyła policealne studium ekonomiczne. Była pracownikiem PZU w Starachowicach oraz Poczty Polskiej. Teraz jest na zasiłku przedemerytalnym. W pełnieniu funkcji sołtysa Teresa Borowiecka będzie zwracać szczególną uwagę na pomoc ludziom potrzebującym. Zamierza także  odwiedzać ludzi i rozmawiać z nimi o różnych sprawach związanych z sołectwem.
 Kuczow-soltys-Agnieszka-Jeziorska-m Kuczów
Agnieszka Jeziorska ma 35 lat. Od urodzenia mieszka na ulicy Wysokiej. Posiada wykształcenie wyższe. Jej zawód wyuczony to pracownik socjalny. Obecnie nie pracuje. Zamierza rozpocząć działalność gospodarczą. Jej wizja pracy sołtysa to lepszy kontakt z mieszkańcami. Chce organizować więcej zebrań wiejskich, dbać o lepszy przepływ informacji. Wraz z mężem Krzysztofem mają dwóch synów: Wojtka (13lat) i Mateusza (8lat).
 Ruda-soltys-Beata-Szustak-m Ruda
Beata Szustak ma 46 lat, jest rodowitą mieszkanką wsi (ul. Duża). Z zawodu jest położną. Zdobyła kwalifikacje starszego referenta. Pracuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Starachowicach. W jej pracy w sołectwie sprawami priorytetowymi będą m. in: przeciwdziałanie zalewaniu posesji, pomoc ludziom starszym oraz samotnym. Wraz mężem Henrykiem mają dwóch synów: Szymona (21lat) i Kacpra (19lat). Ojciec Beaty Szustak przed laty również był sołtysem wsi Ruda.
 Staw-Kunowski-soltys-Malgorzata-Klepacz-m Staw Kunowski
Małgorzata Klepacz od urodzenia mieszka na ul. Długiej. Ma 45 lat, prowadzi sklep spożywczy. Podczas zbierania podatków będzie odwiedzać mieszkańców w domach – zwłaszcza osoby starsze. Wraz z mężem Wojciechem mają dwie córki: Roksanę (26 lat) i Aleksandrę (20 lat).

 

W gronie szesnastu sołtysów zdecydowanie przeważają kobiety. W gminie Brody, stanowiska te piastuje czterech mężczyzn. Zebrania wiejskie poświęcone były głównie wyborom sołtysów. Wielu spraw nie udało się dogłębnie przedyskutować, dlatego w ciągu kilku miesięcy pani wójt chce zorganizować kolejne spotkania sołeckie.

 

Zdjęcia z sesji Rady Gminy w Brodach (fot. M. Zawłocki):


Marzena Bernat – wójt gminy Brody dziękuje sołtysom kadencji 2011-2015 za współpracę z samorządem.

 

Zdjęcia z zebrań wiejskich (fot. M. Zawłocki):


Sołectwo Adamów:

 

Sołectwo Brody:

 

Sołectwo Dziurów:

 

Sołectwo Krynki:

 

 Sołectwo Kuczów:

 

Sołectwo Styków:

 

Sołectwo Jabłonna:

 

Sołectwo Ruda:

 

Sołectwo Rudnik:

 

Sołectwo Staw Kunowski:

 

Sołectwo Lubienia:

 

Sołectwo Lipie:

 

Sołectwo Młynek:

 

Sołectwo Przymiarki:

 

Sołectwo Budy Brodzkie:

 

Sołectwo Bór Kunowski:

 

 

Poprawiony: piątek, 20 marca 2015 15:20
 

Czy wiesz, że...

grod2w Lubieni, na jednym ze wzgórz prawdopodobnie istniało kiedyś grodzisko. W 1363 r. wydano prawo lokacji wsi na prawie niemieckim. Zapewne osada rozwijała się bujnie skoro w 1440r. biskup Zbigniew Oleśnicki wystawił przywilej lokacji, na prawie magdeburskim - miasta Lubienia. Z nieznanych przyczyn lokacji nie zrealizowano.