Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Kolędnicy - tradycja wciąż żywa (film) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
środa, 14 stycznia 2015 12:42

kolednicy-Ruda-tradycja-Boze-Narodzenie-gmina-Brody-swietokrzyskie-mW minione Święta, do wielu domów przyszli kolędnicy. Młodzi artyści prezentowali krótkie przedstawienia związane z Bożym Narodzeniem. W gminie Brody funkcjonują co najmniej dwa takie zespoły.

Tradycja kolędników wciąż jest żywa. Zdobne stroje przekazywane są z ojca na syna. Od lat nie zmieniają się scenariusze przedstawień. Występują w nich żołnierze, król Herod, Żyd, Turek, śmierć, diabeł i aniołowie. W zamian za występ, kolędnicy otrzymują od gospodarzy poczęstunek.

Do zespołu kolędników z Rudy należą: Adrian Łodej, Kamil Łodej, Kacper Szustak, Szymon Szustak, Szymon Zawłocki, Damian Zawłocki, Mateusz Sieroń, Dawid Kwapisz, Daniel Klepacz oraz Paweł Litwinek z Nowego Dworu Mazowieckiego. W drugi dzień Świąt odwiedzali domy w Rudzie i Brodach – Połągwi.

kolednicy-Brody-Gorki-swietokrzyskie-tradycja-Boze-Narodzenie-mDomy w Stykowie i Brodach – Górkach odwiedzali kolędnicy: Kacper Zieliński, Karol Zieliński, Bartosz Materek, Bartosz Kalinowski, Martyna Turek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy wiesz, że...

powst-styczna przestrzeni wieków mieszkańców dzisiejszych Krynek charakteryzowali się postawą patriotyczną? Brali oni czynny udział zarówno w Powstaniu Listopadowym jak i Styczniowym. Wieś była częstym miejscem postojów oddziałów. Serdeczność i pomoc ludności zostały podkreślone w pamiętnikach powstańczych.