Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Oczyszczenie wód zalewu - nowe fakty PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
poniedziałek, 30 czerwca 2014 12:10

Zalew-Brodzki-wypoczynek-przystan-czystosc-wody-zakwit-mNa czerwcowej sesji Rady Gminy w Brodach, wójt Andrzej Przygoda powiedział o jego spotkaniach z przedsiębiorstwami oferującymi oczyszczanie Zalewu Brodzkiego. Jednocześnie trwają przygotowania do analizy najlepszej metody na poprawę czystości wody zleconej przez zarządcę akwenu.

W maju i czerwcu br. do urzędu napłynęły dwie oferty. Pan Adam Buchelt ze Starachowic zaprezentował opracował koncepcję umieszczania w specjalnych siatkach porowatego kwarcu ze związkami żelaza. Instalacja ta miałaby na celu eliminację fosforanów odpowiedzialnych za nadmierny rozrost glonów. Zupełnie inny pomysł zaprezentowała wójtowi firma Soltech z Lublina. Oferowała niszczenie sinic za pomocą ultradźwięków. W tym celu na powierzchni zalewu trzeba by ustawiać 15- 20 boi pławnych za łączną kwotę około 2 – 2,5 mln zł.

„Zarządca zalewu rozstrzygnął przetarg na ustalenie przyczyn „zakwitów" wody i metod im przeciwdziałania. Współpracujemy z naukowcami w tej sprawie. To właśnie im trzeba zostawić decyzję wyboru najlepszej metody oczyszczenia Zalewu Brodzkiego" – wyjaśnił Andrzej Przygoda – wójt gminy Brody. Do 15 września ma powstać opracowanie p.t. „Ustalenie rzeczywistych źródeł zanieczyszczeń będących przyczyną eutrofizacji zbiornika Brody Iłżeckie oraz analiza możliwych do zastosowania metod rekultywacji zbiornika". Praca będzie stanowić podstawę do podjęcia efektywnych działań prowadzących do poprawy czystości wód zalewu.

Zobacz poprzedni artykuł w tym temacie.

Poprawiony: poniedziałek, 30 czerwca 2014 13:50
 

Czy wiesz, że...

kk3najprawdopodobniej już w 1353r. wybudowano modrzewiowy kościół w Krynkach p.w. Św. Marcina. Stał on przy obecnych zabudowanich ulicy Długiej. Do dziś stoi tam krzyż upamiętniający lokalizację świątyni. Podobno niektóre belki w kryneckiej dzwonnicy pochodzą z tego kościoła!