Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Wycieczka po gminie Brody PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
poniedziałek, 26 sierpnia 2013 11:50

odkrywamy-swietokrzyskie-Brody-tama-Krynki-barokowy-kosciol-i-rezerwat-skalny-01-minW sobotę, 24 sierpnia, atrakcje gminy Brody zwiedzali uczestnicy wycieczki z serii „Odkrywamy świętokrzyskie". Turyści - w większości kielczanie - spacerowali po ścieżce dydaktycznej w rezerwacie „Rosochacz". Potem oglądali ogromne głazy w rezerwatach: „Skały pod Adamowem" i „Skały w Krynkach". Goście poznali rónież historię brodzkich zakładów metalurgicznych oraz barokowego kościoła w Krynkach.

Tego dnia, pogoda sprzyjała wyprawom terenowym. Ponad pięćdziesięcioosobową grupę turystów, po rezerwacie „Rosochacz" oprowadzał Maciej Kwieciński – podleśniczy z Lubieni. Rolę przewodnika po barokowym kościele w Krynkach pełnił proboszcz parafii ks. kan. Wojciech Zdon. Proboszcz Krynek opowiadał m. in. o historii gotyckiego krzyża z XVI w. Przed renowacją, rzeźba była nadpalona od góry co może świadczyć o pożarze dachu – być może od pioruna. Skoro krucyfiks nie został zniszczony, ogień musiał od razu być ugaszony przez silną ulewę.

Czy dąb zdradził sosnę?

Oprócz zwiedzania zbytków, goście z Kielc poznawali rezerwaty skalne w gminie Brody. W „Skałach pod Adamowem" poznali legendę o dwojgu zakochanych, którzy rozdzieleni przez los zostali zamienieni w splecione ze sobą drzewa. Niektórzy dopatrzyli się tam jakby zdrady dębu, który mimo „uścisku" z sosną skierowany był w stronę drugiego drzewa szpilkowego. Przy skałach, turyści zobaczyli w akcji pasjonatów bulderingu – czyli wspinaczki bez lin. Na wyobraźnię gości działały również „Skały w Krynkach". Szybko odnaleźli tam skałę w kształcie żaby oraz owiany legendą, kamienny „ołtarz ofiarny". Mimo stromego podejścia i obfitości mrówek, większość piechurów dotarła również na skraj mrocznego wąwozu.

O brodzkich i kryneckich atrakcjach turystycznych opowiadał Mariusz Zawłocki z Urzędu Gminy Brody. Czterdziestą czwartą wyprawę z serii „Odkrywamy świętokrzyskie" zorganizował Jerzy Kędracki – dziennikarz kieleckiej redakcji Gazety Wyborczej.

 



Zdjęcia:

 

 

Zdjęcia można obejrzeć również na portalu kielce.gazeta.pl.

Poprawiony: wtorek, 27 sierpnia 2013 07:24
 

Czy wiesz, że...

skwrnad brzegiem Zalewu Brodzkiego rozciągają się warte odwiedzenia "Skały w Rudzie". Na jednym z bloków skalnych rośnie brzoza, z korzenia której wyrastają cztery pnie. Według lokalnej tradycji każda panna, która usiądzie na tym drzewie na pewno dobrze wyjdzie za mąż. Zapraszamy do sprawdzenia tej legendy! Więcej informacji: link