Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Złaz patriotyczny na Dębowej Górze (zdjęcia) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
wtorek, 20 sierpnia 2013 09:13

zlaz-turystyczno-patriotyczny-Debowa-Gora-2013-Starachowice-Lipie-Rosochacz-09-min17 sierpnia br., na najwyższym wzniesieniu Puszczy Iłżeckiej odbyła się impreza patriotyczno – turystyczna ku czci partyzantów z czasów II Wojny Światowej. Uczestniczyło w niej ok. 200 osób, które różnymi drogami dotarły na Dębową Górę. Tam, można było zobaczyć zrekonstruowany obóz partyzancki oraz militaria prezentowane przez Muzeum Orła Białego ze Skarżyska.

Większość uczestników złazu wyruszyła ze Starachowic kolejką wąskotorową do Lipia. Stamtąd, dwoma trasami dotarli na Dębową Górę. W czasie spotkania, zapalono znicze na bezimiennych mogiłach partyzantów. Ważnym momentem złazu wciągnięcie flagi państwowej na maszt. Ten zaszczyt należał do młodzieży z Jednostki Strzeleckiej 2044 Starachowice. W programie złazu była także degustacja żołnierskiej grochówki, wspólne ognisko i zwiedzanie pobliskiego rezerwatu „Rosochacz".
W spotkaniu uczestniczyła Pani wiceprezydent Starachowic Małgorzata Szlęzak oraz Marek Pawłowski - członek zarządu powiatu starachowickiego. Współorganizatorami złazu byli: Urząd Miasta w Starachowicach, Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Nadleśnictwo Starachowice, Związek Strzelecki STRZELEC, Jednostka Strzelecka 2044 Starachowice. Komendantem złazu był P. Edward Imiela a funkcję kwatermistrza pełnił P. Wojciech Szwed.

Debowa-Gora-kolo-Starachowic-i-Lipia-minDębowa Góra była w 1944r. miejscem koncentracji oddziałów Armii Krajowej – obwodu iłżeckiego "Baszta". Mieli oni zasilić oddziały Antoniego Hedy „Szarego” i wyruszyć na pomoc Warszawie walczącej w powstaniu. Dowództwo korpusu „Jodła” podjęło jednak decyzję o zaniechaniu marszu i przejściu do realizacji Akcji "Burza" na terenie ówczesnego województwa kieleckiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Zdjęcia: (Fot.: E. Imiela)

 

Poprawiony: wtorek, 20 sierpnia 2013 10:15
 

Czy wiesz, że...

kapl-dziurkatastrofalna powódż w 1903r. zniszczyła tamę i wszystkie urządzenia fabryczne w Brodach? Jedną z Konsekwencji kataklizmu był rozwój chorób, w tym malarii. Miejscowa legenda głosi, że epidemię powstrzymała interwencja św. Jana Nepomucena, którego figurę umieszczono w kapliczce we wsi Dziurów. Imię świętego nosi jedna z ważniejszych ulic tej miejscowości.