Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Patriotycznie i teatralnie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agata Garbala, Katarzryna Wlazłowska - Chodyra, Mariusz Zawłocki   
środa, 14 listopada 2012 08:54

mz-DSC08169minZ okazji Święta Odzyskania Niepodległości, w wielu szkołach w gminie odbyły się uroczyste akademie. W Szkole Podstawowej w Brodach, dzieci z dbałością o kostiumy i scenografię, zagrały scenki opowiadające o wydarzeniach ważnych dla wszystkich Polaków. Motywem przewodnim przedstawienia była personifikacja Ojczyzny. W Adamowie i Dziurowie, uczniowie z zaangażowaniem zagrali role postaci historycznych i alegorycznych.

Ponadto, w Adamowie zorganizowano ciekawą lekcję z Panem Markiem Jończykiem - pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej. Przybliżył on uczniom drogi Polski do niepodległości. Gość interesująco mówił o historii najnowszej prezentując slajdy na tablicy multimedialnej.

W każdej ze szkół, ważnymi gośćmi byli rodzice i dziadkowie małych artystów. W Brodach, występy oglądali przedstawiciele władz: Andrzej Przygoda – Wójt Gminy Brody, Jerzy Stąporek - Przewodniczący Rady Gminy, Ignacy Cymerys wiceprzewodniczący Rady Gminy i Prezes Polskich Drużyn Strzeleckich w gminie Brody, Ewa Fogiel – wiceprzewodnicząca Rady Gminy, nadkomisarz Wioletta Hamera – Komendant Komisariatu Policji w Brodach, ks. kan. Wojciech Zdon, ks. kan. Krzysztof Orzeł, Kombatanci z pocztem sztandarowym, Maria Jagieła – sołtys wsi Brody. W szkole w Dziurowie goszczono księdza proboszcza  Adama Żmudę, sołtysa Mariana Bębasa, radnego  Dariusza Krzewskiego, Sebastiana Kanię - przedstawiciela Rady Rodziców oraz zespoły wokalne działające na terenie wsi. W Adamowie także były występy. Pieśni patriotyczne śpiewał zespół „Echo” pod kierownictwem pana Piotra Gąsowskiego.

W czasie akademii w Brodach, dzieci zagrały sceny z legendy o Lechu, Czechu i Rusie, Młodzi aktorzy wcielili się też w role Bolesława Chrobrego, Krzyżaków, dzieci z Wrześni i marszałka Piłsudskiego. Przywołano atmosferę kryzysu i stanu wojennego 1981 roku. Główną postać przedstawienia - uosobienie Polski zagrała Ola Dwojak z IV klasy. Przed publicznością wystąpiły także najmłodsze dzieci w szkole. W Adamowie i Dziurowie zaprezentowano montaż słowno – muzyczny, w którym uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia w historii Polski. W Adamowie, akademia zakończyła się apelem poległych.

 


Szkoła Podstawowa w Brodach:

 

 


Szkoła Podstawowa w Dziurowie: (Fot.: arch szkoły)

 

 

 


 

Szkoła Podstawowa w Adamowie: (Fot.: arch szkoły)

 

 

Poprawiony: środa, 14 listopada 2012 11:01
 

Czy wiesz, że...

kapl-dziurkatastrofalna powódż w 1903r. zniszczyła tamę i wszystkie urządzenia fabryczne w Brodach? Jedną z Konsekwencji kataklizmu był rozwój chorób, w tym malarii. Miejscowa legenda głosi, że epidemię powstrzymała interwencja św. Jana Nepomucena, którego figurę umieszczono w kapliczce we wsi Dziurów. Imię świętego nosi jedna z ważniejszych ulic tej miejscowości.