Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Ksiądz Dziewiecki w Rudzie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
poniedziałek, 15 października 2012 14:11
pz-DSCF39600minZnawca w dziedzinie wychowania i profilaktyki uzależnień miał wykład w gimnazjum w Rudzie. Ksiądz Marek Dziewiecki - autor ponad dwudziestu książek, przyjechał 13 października na forum trzeźwościowe organizowane przez stowarzyszenie „Rodzina”. Oprócz prelekcji były występy młodzieży, podziękowania dla dobroczyńców oraz zabawa bezalkoholowa aż do drugiej nad ranem.
Spotkanie rozpoczęło się mszą św. w Kościele w Krynkach celebrowana przez ks. Dziewieckiego w intencji członków stowarzyszenia „Rodzina”. Do gimnazjum  Rudzie przybyło ok. 70 osób:  mieszkańcy gminy, sympatycy stowarzyszenia i grup trzeźwościowych z wielu miast województwa oraz goście z Radomia, Kozienic, i in. miejscowości.
Forum trzeźwościowe rozpoczął prezes stowarzyszenia Sławomir Czarnecki. Ryszard Kutera podsumował dotychczasową pracę „Rodziny”. W 2011 roku, stowarzyszenie wydano łącznie 50 ton żywności dla potrzebujących. Zorganizowano duży festyn „Trzeźwe lato z mamą i tatą” i inne spotkania profilaktyczne: mikołajki, opłatek, forum trzeźwościowe, pielgrzymka do Częstochowy na spotkanie grup AA, wycieczka do Kalwarii Zebrzydowskiej. Ponadto, w siedzibie stowarzyszenia były dyżury trzeźwiejących alkoholików, wykwalifikowanych do udzielania pomocy.
Prezes „Rodziny” dziękował za wsparcie wszystkim członkom, sympatykom stowarzyszenia i samorządowcom: wicestaroście Dariuszowi Dąbrowskiemu oraz wójtowi Andrzejowi Przygodzie. Kwiaty i dyplomy otrzymali także: Jerzy Stąporek, Przewodniczący Rady Gminy, radna Ewa Sałek, ks. kan. Wojciech Zdon – proboszcz parafii Krynki, ks. kan. Krzysztof Orzeł – proboszcz parafii w Lubieni, Paweł Zięba - sekretarz Gminnej Komisji  Rozwiązywania Problemów  Alkoholowych, Ewa Stawiarska – Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Rudzie. Na spotkaniu świętowano także rocznice abstynenckie. Kolega Kazimierz przeżył 14 lat bez alkoholu a Marek 2 lata. Gości częstowano tortami. Honorowym członkiem „Rodziny:” został Jacek Tarnowski. Wielokrotnie pełnił rolę konferansjera na festynach trzeźwościowych w Brodach. Bardzo podobał się występ chóru gimnazjalistów z Rudy. Bardzo ładnie wykonali utwory rozrywkowe. Pięknie śpiewała też solistka - Anna Lesiak z Adamowa.
Jak odbudować rodzinę?
Głównym punktem programu był  wykład ks. Dziewieckiego. Duszpasterz mówił o przebaczeniu, które nie ma nic wspólnego z pobłażliwością czy godzeniem się na krzywdę.  Nie moralizował, ale przypominał, że warunkiem pojednania są konkretne czyny i stałość postępowania osoby krzywdzącej (np. uzależnionej). Ksiądz Dziewiecki przypominał, że rodzice źle robią kiedy przebaczają dziecku, które bierze narkotyki a nie zmienia postępowania.
Publiczność bardzo uważnie słuchała wykładu. Po jego zakończeniu, niektórzy zadawali prelegentowi pytania. Uczestniczka ze Skarżyska dzieliła się swoim doświadczeniem procesu pojednania. Mówiła, że w jej rodzinie nie padło słowo „wybaczam” ale poprawiły się relacje w domu.  Ks. Dziewiecki odpowiedział, że tak właśnie przebiega proces przebaczenia, Najpierw są konkrety a potem słowa.
Spotkanie zakończyło się zabawą taneczną przy muzyce zespołu „Orion”. Bez alkoholu bawiono się do drugiej nad ranem.

 

 


Zdjęcia (Fot.: P. Zięba)

 

Poprawiony: czwartek, 25 października 2012 07:45
 

Czy wiesz, że...

powst-styczna przestrzeni wieków mieszkańców dzisiejszych Krynek charakteryzowali się postawą patriotyczną? Brali oni czynny udział zarówno w Powstaniu Listopadowym jak i Styczniowym. Wieś była częstym miejscem postojów oddziałów. Serdeczność i pomoc ludności zostały podkreślone w pamiętnikach powstańczych.