Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Rezerwaty

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

10 lat gimnazjów PDF Drukuj Email

Obecny był Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, przedstawiciele władz gminy Brody a także osoby zasłużone dla obu gimnazjów: były wójt Andrzej Śliwa, Maria Dudek, Władysław Gościński - prezes PKS Starachowice. Nie zabrakło także pracowników bibliotek oraz Zespołu Obsługi Ekonomiczno - Administracyjnej Szkół w Brodach. Gości powitała pani Dyrektor Gimnazjum w Krynkach Irena Pryciak oraz przypomniała dwudziestotrzyletnią historię budynku szkolnego.  Do okresu powstania gimnazjów nawiązał także wójt Andrzej Przygoda. Przypomniał,  że trzeba było włożyć wiele wysiłku w odpowiednie dostosowanie budynków szkolnych. Na szczęście nasza gmina do tej transformacji była dobrze przygotowana. Przypomniał, że baza oświatowa od piętnastu lat jest stale rozwijana i modernizowana, dlatego dziś możemy być dumni z naszych budynków szkolnych, ich wyposażenia oraz sal gimnastycznych. Reforma edukacji z 1999 roku przywróciła gimnazja do systemu szkolnego. Szkoły te gromadzą one pod swoim dachem swoistą "mieszankę wybuchową", tzn. trzy roczniki dzieci w niełatwym wieku 13-16 lat z bardzo różnych rodzin i środowisk. Wójt zwrócił uwagę, że z tych przyczyn od gimnazjów wymaga się maksimum aktywności w wychowaniu i kształceniu podopiecznych bo nie da się poprawić błędów w nauczaniu niejako w ramach gwarancji. Wójt w swym wystąpieniu nawiązał także do podpisania porozumień sierpniowych przed 29 laty. Przypomniał także o 70 rocznicy wybuchu wojny. Stwierdził, że z roku na rok czasy II Wojny Światowej stają się coraz bardziej odległe, dlatego w obliczu coraz częstszych przekłamań i złej interpretacji wydarzeń wojennych, ci, którzy pamiętają tamte wydarzenia powinni przy każdej okazji opowiadać młodemu pokoleniu jak było naprawdę.

Na spotkaniu zabrał głos także Pan poseł Krzysztof Lipiec. Za bardzo istotne uznał słowa wójta o przypominaniu młodzieży prawd historycznych. Parlamentarzysta przyznał, że spośród szkół w gminie Brody, właśnie w kryneckim gimnazjum bywał najczęściej jako senator a następnie poseł.

W trakcie uroczystości Wójt Gminy Brody Andrzej Przygoda wraz z Przewodniczącym rady Gminy w Brodach Jerzym Stąporkiem wręczyli upominki książkowe dla dyrektorów obu gimnazjów P. Irenie Pryciak i Pani Ewie Stawiarskiej Pani Jolanta Jakubowska otrzymała od dyrektora gimnazjum w Krynkach nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy.

Na zakończenie uroczystości uczniowie gimnazjum w Krynkach zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod okiem nauczycieli: Zofii Mąki, Elżbiety Rozwadowskiej, Iwony Lefek oraz Szymona Pochecia. Młodzież wykonała znane przeboje muzyki do własnych tekstów o życiu szkolnym. Anna Doroszyńska, Joanna Jakubowska, Paulina Nowak oraz Milena Łaszkiewicz  zaśpiewały piosenkę „Dla szkoły miej serce" do muzyki z utworu „Niecierpliwi" Andrzeja „Piaska" Piasecznego.

 

 

Gimnazjum  w Krynkach

Gimnazjum w Rudzie

Liczba uczniów:

167

187

w tym uczniowie
pierwszych klas:

44

67

Liczba klas pierwszych:

3

4


 

 


Galeria zdjęć:

 

Poprawiony: piątek, 04 września 2009 13:26
 

Czy wiesz, że...

powst-styczna przestrzeni wieków mieszkańców dzisiejszych Krynek charakteryzowali się postawą patriotyczną? Brali oni czynny udział zarówno w Powstaniu Listopadowym jak i Styczniowym. Wieś była częstym miejscem postojów oddziałów. Serdeczność i pomoc ludności zostały podkreślone w pamiętnikach powstańczych.