Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Inwestycje W trosce o bezpieczeństwo pieszych (film, zdjęcia)

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

W trosce o bezpieczeństwo pieszych (film, zdjęcia) Drukuj
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
wtorek, 19 września 2017 13:51

chodnik-lubienia-droga-krajowa-9-a-minDzięki budowie chodników w sześciu miejscowościach gminy Brody, spacery wzdłuż ulic będą wygodniejsze i bezpieczniejsze. Trzy inwestycje tego typu realizowane są przy bardzo ruchliwych drogach krajowych.
W Lubieni, przy drodze krajowej nr 9 już zakończyła się budowa chodnika o długości ok. 800 m i szerokości 2,5 m. Przy tym samym trakcie, w Rudniku trwa budowa ok. 1500 mb tras dla pieszych o szerokości 2 m.

Dla poprawy bezpieczeństwa pieszych, obydwa chodniki oddzielone będą od drogi balustradą. Wartość robót w Lubieni i Rudniku wyniesie prawie 1,6 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest przed 30 października br. W Kuczowie, ruszyła kolejna, długo wyczekiwana inwestycja. Przy drodze krajowej nr 42 chodnik o długości ok. 1600 mb i szer 1,5m. Od jezdni oddzielony od będzie pasem zieleni (ok. 800 mb) i rowem przydrożnym (pozostały odcinek). Planuje się , że prace potrwają do końca listopada br. Zadania powyższe realizowane są przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i finansowane w ramach rządowego Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.

Na ulicy Słonecznej w Stykowie, wraz z przebudową mostu budowany jest chodnik o szerokości półtora metra. Zmodernizowany zostanie także odcinek drogi powiatowej od ul. Rzemieślniczej do skrzyżowania z ulicą Panoramiczną (około 980 mb). Inwestycja kosztować będzie blisko 2,5 mln zł. Na tę wartość składają się środki z budżetu gminy Brody (ponad 550 tys. zł), powiatu starachowickiego (ponad 550 tys. zł) oraz ministerialna dotacja. Ciąg komunikacyjny w Stykowie służyć będzie nie tylko mieszkańcom ale również turystom. Te same funkcje spełniać będą budowane właśnie chodniki i ścieżki rowerowe przy drodze nad Zalewem Brodzkim (Brody – Krynki). Wraz z rozbudową traktu, utworzony zostanie duży parking, umocnienia nasypu oraz zatoki autobusowe. Inwestycja realizowana jest wspólnie z powiatem starachowickim. Kosztować ona będzie ok. 6 mln zł. Z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 pochodzić będzie 3 mln zł. Z budżetu gminy Brody, na ten cel przeznaczono 1,56 mln zł. Koszty w wysokości 1,44 mln zł poniesie powiat starachowicki.

Wraz z inwestycjami drogowymi w naszej gminie, wybudowane już zostały następujące chodniki: w Brodach przy ulicy nad Torami, Słonecznej, Na Stoku, Południowej. Prace przy układaniu chodników trwają jeszcze w związku z przebudową ulicy Pięknej w Młynku. Oprócz wspomnianych działań modernizowane są kolejne odcinki nawierzchni dróg krajowych, powiatowych i gminnych. Usprawnienia te również przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Nowy chodnik w Lubieni. Uczniowie klasy "0" z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lubieni uczyły się podstawowych znaków drogowych i przechodzenia przez jezdnię. Lekcję prowadziła pani Iwona Rurarz (w zastępstwie pani Marii Olszewskiej).


Poprawiony: środa, 20 września 2017 11:10
 

Czy wiesz, że...

kk3najprawdopodobniej już w 1353r. wybudowano modrzewiowy kościół w Krynkach p.w. Św. Marcina. Stał on przy obecnych zabudowanich ulicy Długiej. Do dziś stoi tam krzyż upamiętniający lokalizację świątyni. Podobno niektóre belki w kryneckiej dzwonnicy pochodzą z tego kościoła!