Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Historia Stulatek i weteran wojenny (zdjęcia)

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Stulatek i weteran wojenny (zdjęcia) PDF Drukuj Email

Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody gratulowała stulatkowi wraz z radną Jadwigą Bonią i Lucyną Zaczek – Kierownikiem USC. Na zdjęciu najbliższa rodzina seniora: Elżbieta i Andrzej Koziełowie i Halina Hamera.W dzień setnych urodzin Antoniego Wrony z Kuczowa odwiedziła Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody. Złożyła życzenia, przekazała list gratulacyjny, kwiaty i ciepły koc w prezencie urodzinowym. W czasie wojny należał do Batalionów Chłopskich i został wywieziony do Niemiec na roboty przymusowe.

Pani wójt towarzyszyła Jadwiga Bonia – radna z Kuczowa i Lucyna Zaczek – Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Pan Antoni był bardzo poruszony, serdecznie dziękował gościom. Stulatek czuje się świetnie jak na swój wiek. Jeszcze w ubiegłym roku czytał wiele książek – głównie powieści Henryka Sienkiewicza oraz partyzanckie wspomnienia „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" Cezarego Chlebowskiego. Na spotkaniu, senior powiedział z pamięci długi wiersz o życiu na wsi w czasie komunizmu. Obecnie opiekuje się nim głównie najmłodsza córka i zięć - Państwo Elżbieta i Andrzej Koziełowie.

Antoni Wrona urodził się 10 września 1921 roku w Pawłowie. W 1944 roku wraz drużyną Batalionów Chłopskich chciał dostać się do stolicy na pomoc Powstańcom Warszawskim. Po drodze trafili na niemiecką obławę i potem pan Antoni został wywieziony do obozu pracy przy Zakładach Hermanna Göringa w Salzgitter koło Hanoweru. Antoni Wrona odznaczony został Krzyżem Batalionów Chłopskich. Otrzymał też Odznakę Pamiątkową Akcji „Burza". W 2001 roku uzyskał tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny i mianowany został na stopień podporucznika. Po wojnie, przez 40 lat pracował w Starachowickiej Fabryce Samochodów Ciężarowych.

Pan Antoni pochodzi z rodziny wielodzietnej. Do dziś żyją jeszcze jego dwaj bracia. Pan Antoni jest wdowcem od 1994 r. Ma trzy córki, ośmioro wnucząt, piętnaścioro prawnucząt i dwoje pra-prawnucząt.

 

 

Czy wiesz, że...

skwkrgłazy z rezerwatu "Skały w Krynkach" powstały z osadów dolnotriasowej rzeki, a zaledwie 2 km od  od rezerwatu, znajduje się odsłonięcie skał powstałych w podobnym okresie, lecz w środowisku morskim. Zobacz