Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Historia Nie tylko my pamiętamy o Westerplatczykach (zdjęcia)

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Nie tylko my pamiętamy o Westerplatczykach (zdjęcia) PDF Drukuj Email

W dniu 1 września, przy murze pamięci w  Krynkach, odbyło się spotkanie ku czci dwóch Westerplatczyków pochodzących z Brodów: Józefa Kutery i Jana Gębury. Na zdjęciu, hołd bohaterom oddaje Marzena Bernat - Wójt Gminy Brody, Marta Prokop - Zastępca Wójta Gminy Brody, Rada Gminy w Brodach wraz z wiceprzewodniczącym Tomaszem Budzyniem.W dniu 1 września, przy murze pamięci w Krynkach, odbyło się spotkanie ku czci dwóch Westerplatczyków pochodzących z Brodów: Józefa Kutery i Jana Gębury. Oprócz licznej delegacji władz gminy, szacunek dla nich wyrazili także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.

Na spotkaniu patriotycznym, obecna była Pani Marzena Bernat – Wójt Gminy, Marta Prokop – Zastępca Wójta Gminy Brody i przedstawiciele Rady Gminy w Brodach. Pod tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze. Modlitwę przy murze i poprowadził proboszcz krynecki - ks. kan. Wojciech Zdon. Po krótkim wspomnieniu poległych, wszyscy pomodlili się nad grobem Westerplatczyka Józefa Kutery, na cmentarzu w Krynkach.

Pamiętał instytut pamięci

Przez to spotkanie, władze gminy włączyły się w akcję „Zapal znicz pamięci dla Westerplatczyka", którą zainicjował Instytut Pamięci Narodowej. Instytucja także zadbała o cześć dla naszych Westerplatczyków. Chwilę po delegacji gminnej, do Krynek przybyli pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach na czele z Panią Patrycją Zatorską-Milewską Zastępcą Naczelnika Delegatury IPN w Kielcach. Także uszanowali naszych bohaterów składając kwiaty na grobie i zapalając znicz pod murem pamięci.

Jeden przyczółek, dwa losy

Strzelec Jan Gębura pochodził z ul. Akacjowej w Brodach. Zginął przy obronie Westerplatte a jego grób znajduje się blisko mogiły majora Henryka Sucharskiego. Natomiast Józef Kutera po walce na Westerplatte dostał się do niewoli. Potem przeżył liczne prześladowania od władz komunistycznych. Zamieszkał na obecnej ulicy Piaskowej w Brodach.

Więcej historii i zdjęcia naszych Westerplatczyków.

 

 

Czy wiesz, że...

dyslokacjajednym z ciekawych zjawisk geologicznych w północnej części województwa świętokrzyskiego jest tzw. dyslokacja Wąchocko - Rudzka? Rzeka Kamienna niejako odgradza różne formy geologiczne. Prawy (południowy) brzeg rzeki stanowią utwory dolnego i środkowego triasu, natomiast wzdłuż lewego brzegu zalegają skały dolnej jury.