Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Historia Szlak pamięci

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Szlak pamięci PDF Drukuj Email

lesny-szlak-powstancow-lubienia-lipie-17-minW tym roku mija 156 rocznica wybuchu powstania styczniowego i 155 rocznica zwycięskiej bitwy pod Lubienią, która stoczona została 17 stycznia 1864 roku. Tegoroczne obchody uhonorowały szczególnie dwóch wybitnych dowódców powstańczych, wsławionych w walkach na naszym terenie: płk. Dionizego Czachowskiego i Karola Kalitę – Rębajłę, który za to zwycięstwo otrzymał szlify pułkownika.

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubieni dla upamiętnienia tych ważnych wydarzeń, przygotowali akademię. Wśród zaproszonych gości znaleźli się pani Dorota Grudnicka-Glina, dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Brodach oraz przedstawiciel organizatora tej cyklicznej imprezy pan Jacek Tarnowski ze Staropolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Leśnego ,,Kotyzka". Następnie wszyscy udali się leśnym szlakiem powstańczym z Lubieni do „Polany Kality-Rębajły" w Podłaziskach koło Lipia. Miejsce to, już po raz piętnasty stanowi kulminacyjny punkt gwiaździstego złazu upamiętniającego bohaterów walk o wolną Polskę w dobie powstania styczniowego. Spotkanie uświetniła grupa rekonstrukcyjna w uniformach i z uzbrojeniem powstańców styczniowych, oddając salwę honorową, a zgromadzeni odśpiewali „Rotę". Na zakończenie patriotycznej uroczystości uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci pod krzyżem powstańczym i tablicą ku czci bohaterów walk o Niepodległą Polskę – pułkowników Czachowskiego i Kality-Rębajły.

 

 

 

 

Czy wiesz, że...

oltarz-ofiarjeden z olbrzymich głazów w rezerwacie "Skały w Krynkach", według miejscowej legendy służył za ołtarz ofiarny?

Podobno niejaki Gutan składał tam krwawe ofiary bogowi Krynosowi.